AKTUALNOŚCI
JPK_CIT od 2025 - nowy obowiązek raportowy dla wybranych podmiotów
WRÓĆ DO AKTUALNOŚCIOd 1 stycznia 2025 r., będą obowiązywać przepisy ustawy o CIT, które nakładają nowe obowiązki na niektóre podmioty, w tym spółki wchodzące w skład podatkowej grupy kapitałowej tj. raportowania do naczelnika urzędu skarbowego w formie nowej struktury JPK_CIT.
Przypomnę, że od 1 lipca 2018 r. wszystkie podmioty, o ile prowadzą księgi handlowe (KH) i wytwarzają dowody księgowe w formie elektronicznej, przekazują struktury JPK na żądanie organów podatkowych.
W wyniku nowelizacji przepisów, zostały wyodrębnione ze struktury JPK_KR (Jednolity Plik Kontrolny Księgi Rachunkowe), nowe struktury logiczne JPK_KR_PD (Jednolity Plik Kontrolny Księgi Rachunkowe Podatek Dochodowy) oraz JPK_ST_KR – (Jednolity Plik Kontrolny Środki Trwałe).
Księgi handlowe (KH), będą zatem przekazywane do właściwego naczelnika urzędu skarbowego w formie plików elektronicznych, które muszą być zgodne z określoną strukturą logiczną JPK_KR_PD oraz JPK_ST_KR, przy czym, realizacja nowego obowiązku, przez poszczególne grupy podatników została rozłożona w czasie (patrz dalej).
Wytypowane podmioty, pierwsze struktury logiczne JPK_KR_PD oraz JPK_ST_KR, będą miały obowiązek złożyć w marcu 2026 r. tj. do upływu terminu złożenia zeznania podatkowego za 2025 rok.
Jednak, aby móc wywiązać się z ww. obowiązku i terminu, te wytypowane podmioty, muszą już teraz, dostosować swoje wewnętrzne systemy finansowo-księgowe tak, aby od 1 stycznia 2025 r., móc wygenerować księgi handlowe (KH), według ww., i opublikowanej struktury logicznej.
Dodatkowo, opracowane zostało rozporządzenie, określające zakres dodatkowych danych, które będą musiały być wykazywane w prowadzonych księgach (KH).
W pierwszej kolejności (tj. za rok podatkowy lub rok obrotowy rozpoczynający się po 31 grudnia 2024 r.) te wytypowane podmioty to:
- podatnicy CIT - których wartość przychodu uzyskanego w poprzednim roku podatkowym (a w przypadku spółek nie będących osobami prawnymi - roku obrotowym) przekroczyła 50 milionów euro,
- podatkowe grupy kapitałowe.
Te ww. grupy podatników od początku 2025 r., będą musiały uwzględnić w strukturze logicznej swoich ksiąg handlowych, początkowo jeden element: znaczniki identyfikujące konta ksiąg.
Z kolei od 1 stycznia 2026 r., będą dochodzić kolejne znaczniki i trzeba będzie wskazywać również: numer identyfikacji kontrahenta, numer identyfikujący fakturę w Krajowym Systemie e-Faktur, wysokość, rodzaj i typ różnicy pomiędzy wynikiem bilansowym i podatkowym.
W kolejnych latach, obowiązkiem ww. zostaną objęte kolejne grupy podmiotów, tj. za rok podatkowy lub rok obrotowy rozpoczynający się po:
- 31 grudnia 2025 r. – inni podatnicy CIT (spółki niebędące osobami prawnymi) zobowiązani do składania JPK_VAT,
- 31 grudnia 2026 r. - pozostali podatnicy CIT i spółki niebędące osobami prawnymi.
Te grupy podatników, będą zobowiązane do prowadzenia ksiąg i ewidencji według nowych struktur logicznych odpowiednio od 1 stycznia 2026 r. i 1 stycznia 2027 r.
Obowiązek prowadzenia ksiąg handlowych (KH)przy użyciu programów komputerowych oraz ich przesyłania w ustrukturyzowanej formie do naczelnika urzędu skarbowego, nie wpływa na obowiązujący sposób składania zeznań i deklaracji CIT.