AKTUALNOŚCI
KASOWY PIT JUŻ OD ROKU 2025

KASOWY PIT JUŻ OD ROKU 2025
Ustawa z dnia 27 września 2024 r. o zmianie ustawy o pdof oraz niektórych innych ustaw wprowadza na grunt pdof tzw. kasowy PIT, który wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2025 r.
Kasowa metoda rozliczeń z fiskusem z pdof będzie dla podatników dobrowolna i opiera się na ustalaniu przez przedsiębiorców przychodu w podatku dochodowym w dniu, w którym otrzymają zapłatę za swoje towary lub usługi, nie później niż w dniu upływu 2 lat, licząc od dnia wystawienia faktury, albo w dniu likwidacji działalności gospodarczej. Osoby, które zdecydują się na to rozwiązanie, będą jednak symetrycznie potrącać koszty podatkowe w dacie zapłaty za otrzymany towar lub wykonaną usługę.
Prawo do wyboru kasowego PIT w danym roku będą mieli przedsiębiorcy będący osobami fizycznymi, których przychody z prowadzonej samodzielnie działalności gospodarczej w roku bezpośrednio poprzedzającym rok podatkowy nie przekroczyły 1 000 000 zł oraz podatnicy rozpoczynający prowadzenie samodzielnie działalności gospodarczej. Prawa do korzystania z kasowego PIT nie będą więc miały osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą np. w formie spółki cywilnej czy spółki jawnej. Z możliwości tej nie będą także mogły korzystać osoby, które w samodzielnej działalności będą prowadzić księgi rachunkowe.
Chcąc korzystać z tego rozwiązania, podatnik będzie zobowiązany złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze metody kasowej: kontynuując działalność – w terminie do 20 lutego roku podatkowego, a rozpoczynając ją w trakcie roku podatkowego – do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu rozpoczęcia działalności. Jeżeli przedsiębiorca rozpocznie działalność w grudniu, oświadczenie będzie zobowiązany złożyć do końca roku podatkowego. Podatnik, który dokona wyboru kasowego PIT, będzie miał obowiązek stosować tę metodę przez cały rok podatkowy. Wybór ten będzie dotyczył również lat następnych, chyba że podatnik w terminie do 20 lutego kolejnego roku podatkowego zawiadomi na piśmie właściwego naczelnika urzędu skarbowego o rezygnacji z tej metody rozliczania przychodów.
Z kasowego PIT będą mogli korzystać przedsiębiorcy, którzy opłacają podatek dochodowy według skali podatkowej, IP Box, podatek liniowy oraz ryczałt ewidencjonowany.
Takie rozwiązanie będzie miało zastosowanie wyłącznie do przychodów wynikających z transakcji pomiędzy przedsiębiorcami, czyli tzw. B2B. Tym samym przedsiębiorca będzie wykazywał przychody i koszty podatkowe w sposób kasowy wyłącznie wówczas, gdy stroną transakcji będzie inny przedsiębiorca. Kasowy PIT będzie dotyczył wyłącznie transakcji udokumentowanych fakturami, nie będzie miał jednak zastosowania do odpłatnego zbycia składników majątku trwałego.
Podatnicy, którzy wybiorą takie rozwiązanie, będą obowiązani prowadzić dodatkową ewidencję faktur dokumentujących przychody rozliczane metodą kasową, która powinna zawierać: datę wystawienia faktury, numer faktury, kwotę należności wynikającą z faktury oraz datę uregulowania należności.