AKTUALNOŚCI
Kasy fiskalne obowiązkowe od 1 lipca 2025 r.
WRÓĆ DO AKTUALNOŚCI
Podatnicy prowadzący sprzedaż określonych wyrobów i towarów, muszą liczyć się z faktem, iż od 1 lipca 2025 r., zacznie ich obowiązywać ewidencjonowanie sprzedaży na kasie fiskalnej, niezależnie od wysokości obrotu i innych przesłanek. Zwolnienia – zarówno podmiotowe (np. limit 20 000 zł rocznie), jak i przedmiotowe – nie będą mieć w tych przypadkach zastosowania i dotyczy to:
- Wyrobów klasyfikowanych do CN 2404 i 8543 40 00, czyli m.in.
- papierosów elektronicznych,
- produktów zawierające tytoń, tytoń odtworzony, nikotynę lub namiastki tytoniu albo nikotyny, przeznaczonych do wdychania bez spalania,
- wyrobów z konopii (rodzaj: Cannabis) klasyfikowanych do CN 1211, przeznaczonych do palenia lub do wdychania bez spalania.
- Wyrobów zawierających alkohol etylowy o objętościowej mocy powyżej 50% objętości, nieprzeznaczonych do spożycia przez ludzi, w tym
- rozpuszczalników,
- płynów odkażających,
- rozcieńczalników do farb,
- płynów do odmrażani
- Węgla, brykietu i podobnych paliw stałe wytwarzanych z węgla, węgla brunatnego, koksu i półkoksu, przeznaczonych do celów opałowych.
Powyższe wynika z §7 Rozporządzenia Ministra Finansów z 17 grudnia 2024 r. (Dz.U. 2024 poz. 1902), które obowiązuje od 1 stycznia 2025 r., które wprowadza rozszerzenie obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących określonych wyżej wyrobów i towarów właśnie od 1 lipca 2025 r.
Będzie też drugi i trzeci etap rozszerzenie obowiązku stosowanie kas fiskalnych, ale dopiero od 1 kwietnia 2026 r., dla usług parkingowych i sprzedaży w automatach biletowych oraz od 1 stycznia 2027 dla pozostałych (§8 ww. Rozporządzenia)
System teleinformatyczny tzw. HUB
- Od 1 lipca 2025 r. wchodzi też nowe Rozporządzenie Ministra Finansów dnia 25 czerwca 2025 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz.U. 2025 r., poz. 845), dostosowujące regulacje do zmian w ustawie o VAT, umożliwiające m.in., wystawianie paragonów fiskalnych w formie elektronicznej (e-paragonów) oraz ich przesyłanie za pośrednictwem systemu teleinformatycznego tzw. HUB-u paragonowego
- Skrócono przy tym terminy dla podatników i serwisantów na wykonywanie obowiązków związanych z użytkowaniem lub zaginięciem kas:
- podatnicy na powiadamianie US z 5 dni do 3 dni,
- serwisanci na powiadamianie US z 7 i 5 dni do 3 dni,
- serwisanci na podjęcie serwisu z 48 godzin do 24 godzin.
Nadal oczywiście obowiązują zwolnienia z obowiązku posiadania kasy fiskalnej w 2025 r.
dla wybranych kategorii towarów lub usług (zgodnie z załącznikiem do ww. rozporządzenia), które obejmuje 58 pozycji m.in., usługi rolnicze, notarialne, pocztowe, kurierskie, administracyjne, sprzedaż nieruchomości, dzierżawa gruntów, sprzedaż biletów lotniczych czy sprzedaż na pokładach samolotów itd.;
- całej sprzedaży, jeśli obrót na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej lub rolników ryczałtowych nie przekroczył w poprzednim roku podatkowym 20 000 zł. W przypadku przedsiębiorców, którzy rozpoczęli działalność w trakcie poprzedniego roku podatkowego, limit ten liczy się proporcjonalnie do okresu prowadzenia działalności. Zwolnienie traci moc po upływie dwóch miesięcy od miesiąca, w którym przekroczono limit 20 000 zł;
- podatników rozpoczynających działalność po 31 grudnia 2024 r., jeśli udział sprzedaży zwolnionej z obowiązku ewidencjonowania przekroczy 80% w pierwszych sześciu miesiącach działalności (lub krótszym okresie w danym roku podatkowym.
Podsumowanie
od 1 lipca 2025 r. wszyscy przedsiębiorcy sprzedający wyroby tytoniowe (w tym elektroniczne), określone produkty chemiczne oraz węgiel i paliwa stałe muszą prowadzić ewidencję sprzedaży na kasie fiskalnej – bez względu na wysokość obrotu czy inne dotychczasowe zwolnienia.
Pozostałe zwolnienia pozostają w mocy tylko dla tych, którzy nie sprzedają wymienionych towarów lub nie świadczą usług objętych bezwzględnym obowiązkiem fiskalizacji, o których mowa w §4 ww. rozporządzenia (np. dostawa komputerów, wyrobów elektronicznych, usługi taksówkowe, doradztwa podatkowego itd.).
Skrócono czas dla podatników i serwisantów na powiadomienie US związany z użytkowaniem lub zaginięciem kas rejestrujących.