AKTUALNOŚCI

2018-09-10

Niższe składki ZUS niektórych przedsiębiorców

WRÓĆ DO AKTUALNOŚCI

W Dzienniku Ustaw z 17 sierpnia 2018 r., pod poz. 1577, opublikowano ustawę z dnia 20 lipca 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w celu obniżenia składek na ubezpieczenia społeczne osób fizycznych wykonujących działalność gospodarczą na mniejszą skalę. Ustawa ta zmienia m.in. dawną ustawę systemową.

Na podstawie ustawy zmieniającej, od 1 stycznia 2019 r. niektórzy przedsiębiorcy (wykonujący działalność na mniejszą skalę) z tytułu prowadzonej działalności będą opłacali do ZUS niższe składki na ubezpieczenia społeczne, zależne od osiągniętego przychodu.

Te regulacje dotyczą osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą, których roczny przychód z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej w poprzednim roku kalendarzowym nie przekroczył 30-krotności kwoty minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w grudniu poprzedniego roku.

W razie rozpoczęcia, zakończenia lub zawieszenia prowadzenia działalności gospodarczej w ciągu poprzedniego roku, ww. limit przychodów ulega proporcjonalnemu zmniejszeniu.

Z kręgu osób, do których adresowane są nowe regulacje, zostały wyłączone osoby, które lub do których:

1) w poprzednim roku kalendarzowym miały zastosowanie przepisy dotyczące zryczałtowanego podatku dochodowego w formie karty podatkowej i korzystały ze zwolnienia podmiotowego z VAT ze względu na niskie obroty);

2) korzystają z preferencyjnej podstawy wymiaru składek dla osób rozpoczynających działalność gospodarczą (tzw. "mały ZUS");

3) w poprzednim roku kalendarzowym prowadziły pozarolniczą działalność gospodarczą przez mniej niż 60 dni kalendarzowych;

4) w poprzednim roku kalendarzowym także prowadziły pozarolniczą działalnośćm.in. jako wspólnik jednoosobowej spółki z o.o. czy wspólnik spółki jawnej, komandytowej lub partnerskiej);

5) wykonują pozarolniczą działalność gospodarczą na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia pozarolniczej działalności gospodarczej w bieżącym lub poprzednim roku kalendarzowym wykonywały w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej pozarolniczej działalności gospodarczej;

6) ustalały najniższą podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe zgodnie z nową regulacją przez 36 miesięcy kalendarzowych w ciągu ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej.

Jak wynika z ustawy systemowej, najniższa podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne osób, które będą mogły skorzystać z nowej preferencji, będzie ustalana na dany rok kalendarzowy i będzie równa iloczynowi średniego miesięcznego przychodu z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej uzyskanego w poprzednim roku kalendarzowym oraz współczynnika ogłaszanego na dany rok kalendarzowy.

Tak ustalona najniższa podstawa wymiaru składek nie będzie mogła przekroczyć 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia ogłoszonego na dany rok kalendarzowy i nie będzie mogła być niższa niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w styczniu danego roku.

Przedsiębiorcy będą mogli zadeklarować do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne kwotę wyższą od najniższej podstawy wymiaru, wyliczoną w podany wyżej sposób, jednak będzie to oznaczało rezygnację z korzystania z omawianej ulgi. W takiej sytuacji przedsiębiorca za miesiąc, w którym zrezygnował z ww. uprawnienia oraz pozostałe miesiące kalendarzowe do końca danego roku kalendarzowego, będzie ustalał najniższą podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne na zasadach określonych w ustawie systemowej, czyli od zadeklarowanej kwoty nie niższej niż 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego.

Grupa Dziesięcina