AKTUALNOŚCI

2021-11-25

Nowy wzór ewidencji przychodów dla osób rozliczających się ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych

WRÓĆ DO AKTUALNOŚCI

ok

 

Wysłane z aplikacji Poczta dla systemu Windows

 

Od: Formatkomania
Wysłano: środa, 24 listopada 2021 10:04
Do: kasia.kozar@op.pl
Temat: Re: Ryczalt nowa ewidencja od 2022

Przygotowano nowy wzór ewidencji przychodów dla osób rozliczających się ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, który obowiązywać będzie od początku 2022 roku.

Nowy wzór ewidencji przychodów wprowadza m.in. nowe stawki ryczałtu wprowadzone przez Polski Ład, tj. 12% oraz 14%. Dotyczą one:

  • 12% dla informatyków, programistów oraz pozostałych zawodów z branży IT,
  • 14% dla lekarzy, dentystów, stomatologów, pielęgniarek i położnych oraz architektów i inżynierów.

Dodatkowo w rozporządzeniu określono składniki, które nie podlegają objęciu wykazem środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych:

  1. budynki mieszkalne, lokale mieszkalne stanowiące odrębną nieruchomość, grunty lub prawo użytkowania wieczystego gruntu, związane z tym budynkiem lub lokalem, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego oraz prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej
  2. spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego, którego wartość początkową ustala się zgodnie z art. 22g ust. 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Dla podatników wzór jest o tyle istotny, że według przepisów podatnik jest obowiązany prowadzić ewidencję przychodów według wzoru określonego w załączniku do rozporządzenia.

 

Rozporządzenie opublikowane w Rządowym Centrum Legislacji, znajduje się na etapie konsultacji publicznych. Jeżeli któraś z organizacji, takich jak np. Krajowa Rada Doradców Podatkowych lub Zarząd Główny Stowarzyszenia Księgowych w Polsce chciałby zgłosić uwagi do tego rozporządzenia, to ma jedynie 10 dni na ich spisanie i przesłanie do Ministerstwa.

Polski Ład wprowadza wiele zmian podatkowych dlatego może się zdarzyć tak, że spora grupa podatników będzie zainteresowana rozliczaniem się właśnie w formie ryczałtu. Jeżeli podatnik uzna, po konsultacji z doradcą podatkowym lub księgowym, że faktycznie taka forma opłacania podatku dochodowego, jest dla niego najkorzystniejsza to czas na zmianę będzie miał do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnie pierwszy przychód w nowym roku. Jeżeli więc ktoś zarobi chociażby złotówkę w styczniu 2022 roku, to czas na decyzję ma do 20 lutego 2022 roku. Zmiany takiej dokonuje się na druku CEIDG-1.

 

Grupa Dziesięcina