AKTUALNOŚCI

2022-05-23

OBNIŻKA PIT I ULGA NA SKŁADKI, CZYLI NOWY POLSKI ŁAD

WRÓĆ DO AKTUALNOŚCI

OBNIŻKA PIT I ULGA NA SKŁADKI, CZYLI NOWY POLSKI ŁAD

Sejm uchwalił nowelizację naprawiającą Polski Ład, która ma obowiązywać od 1 lipca.

Korzystne dla podatników rozwiązania będzie można zastosować przy rozliczaniu całego roku. Najważniejsza zmiana to obniżka PIT z 17 do 12 proc. Skorzystają z niej pracownicy, przedsiębiorcy, zleceniobiorcy i zarabiający na umowach o dzieło. Nowa stawka będzie stosowana od 1 lipca. W zeznaniu rocznym, jeśli będą w pierwszym progu podatkowym (dochód do 120 tys. zł rocznie) zapłacą jednak 12 proc. PIT od dochodu z całego roku. W drugim PIT wynosi nadal 32 proc.

To korzystna dla podatników zmiana, dla pracodawców oznacza jednak kolejną modyfikację systemów księgowych. Wynagrodzenia wypłacane w drugiej połowie roku będą już rozliczane według nowej skali PIT. Pracodawcy przy liczeniu pracowniczych zaliczek muszą stosować obniżoną stawkę oraz nową kwotę zmniejszającą podatek, która wyniesie 300 zł. Przedsiębiorcy zastosują 12%. stawkę już przy obliczaniu zaliczki na podatek za czerwiec (płaconej w lipcu).

Jeśli po obniżce PIT okaże się, że skala jest dla nich lepsza niż ryczałt albo liniówka, będą mogli zmienić formę rozliczeń. Można będzie wybrać jedną z możliwości:

·         przejście z ryczałtu na skalę już w lipcu,

·         zmiana formy opodatkowania po zakończeniu roku, z ryczałtu albo liniowego PIT na skalę.

Nowelizacja likwiduje ulgę dla klasy średniej (przysługującą pracownikom i przedsiębiorcom na skali). Ministerstwo Finansów zapewnia jednak, że ci, którzy na tym stracą, otrzymają wyrównanie. Przedsiębiorcy na liniowym PIT, ryczałcie bądź karcie dostaną możliwość częściowego odliczenia składki zdrowotnej.

Liniowcy odpiszą ją od dochodu albo zaliczą do kosztów podatkowych. Limit na 2022 r. to 8,7 tys. zł.

Przedsiębiorcy na ryczałcie odliczą od przychodu połowę składki.

Korzystające z karty obniżą podatek o 19% składki.

Te przepisy także mają wejść w życie 1 lipca. Wynika jednak z nich, że odliczyć będzie można też składki zdrowotne zapłacone wcześniej. Nowelizacja Polskiego Ładu przywraca możliwość wspólnego rozliczenia z dzieckiem przez samotnych rodziców (jednak na trochę innych zasadach niż w zeszłych latach). Zwiększa też limit dochodów, które dziecko może osiągnąć bez utraty podatkowych ulg przez rodziców (z 3089 zł do 16 061,28 zł w 2022 r.).

Grupa Dziesięcina