AKTUALNOŚCI

2024-01-20

Obowiązkowy KSeF został przesunięty w czasie

WRÓĆ DO AKTUALNOŚCI

Krajowy System e-Faktur miał wejść w życie od 1 lipca 2024 roku dla czynnych podatników VAT a pół roku później dla podatników zwolnionych z VAT. Jednak, zgodnie z informacjami przekazanymi przez Ministra Finansów, KSeF nie będzie obowiązkowy w 2024 roku!

Wiele przedsiębiorców, biur rachunkowych oraz doradców podatkowych przygotowywało się na wdrożenie w prowadzonej działalności rewolucji w wystawianiu faktur.

Decyzja o braku wejścia obowiązkowego KSeF w życie w 2024 roku wynika z krytycznych błędów, jakie zostały wykryte ze wstępnych analiz, które w ocenie Ministra Finansów uniemożliwiają wprowadzenie Krajowego Systemu e-Faktur.

Problemy te dotyczą kodu, systemu jego funkcjonalności oraz wydajności. Zatem Ministerstwo Finansów wychodząc naprzeciw przedsiębiorców nie chce dopuścić do sytuacji, w której przedsiębiorcy nie będą mogli wystawiać faktur, a stabilność obrotu gospodarczego jest zagrożona.

Ministerstwo Finansów nie podaje nowego wiążącego terminu na wdrożenie obowiązkowego fakturowania za pośrednictwem KSeF. Nowy termin ma być jednak uzależniony od audytów, które wpłyną na ocenę prawidłowości systemu.

Grupa Dziesięcina