AKTUALNOŚCI

2024-08-23

ODKUPIENIE OD PRACODAWCY AUTA POLEASINGOWEGO A SKŁADKI ZUS PRACOWNIKÓW

WRÓĆ DO AKTUALNOŚCI

Wartość świadczenia w postaci odsprzedaży pracownikom używanych aut poleasingowych będących własnością pracodawcy nie będzie podlegać wyłączeniu z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu stosunku pracy.

We wniosku o interpretację firma oznajmiła, że planuje sprzedawać swoim pracownikom samochody wykupione z leasingu, które wcześniej były użytkowane przez tychże pracowników. Wykup samochodów z leasingu miał nastąpić wyłącznie w celu ich dalszej odsprzedaży pracownikom. Firma zamierzała wprowadzić do obowiązującego w spółce regulaminu wynagradzania postanowienia pozwalające pracownikom na skorzystanie z preferencyjnych warunków zakupu samochodów wykupionych z leasingu. Pracownicy mieliby płacić za kupno samochodu część kosztów związanych z wykupem samochodu przez firmę, pozostała część będzie obciążała ekonomicznie firmę. W ramach postanowień dodanych do regulaminu wynagradzania miała zostać określona procedura regulująca kwestie związane z zasadami zakupu pojazdów od firmy. Przede wszystkim zgodnie z planowanymi postanowieniami regulaminu wynagradzania, pracownicy spółki mieli być uprawnieni do nabycia samochodów wykupionych przez firmę z leasingu po cenie niższej od ceny wykupu.

Postawiono pytanie, czy różnica pomiędzy wartością rynkową wykupionych z leasingu samochodów a ich ceną sprzedaży pracownikom powinna zostać przez niego uwzględniona w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne. Firma uznała, że brak jest obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od wskazanej wartości.

ZUS w wydanej interpretacji stwierdził, że:

„(…) podstawy wymiaru składek nie stanowią korzyści materialne wynikające z układów zbiorowych pracy, regulaminów wynagradzania lub przepisów o wynagradzaniu, a polegające na uprawnieniu do zakupu po cenach niższych niż detaliczne niektórych artykułów, przedmiotów lub usług oraz korzystaniu z bezpłatnych lub częściowo odpłatnych przejazdów środkami lokomocji.

(…) z wyłączenia z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe korzystają jedynie te przychody, które:

  • wynikają z układów zbiorowych pracy, regulaminów wynagradzania lub przepisów o wynagradzaniu,
  • przybierają postać niepieniężną (formę zakupu po cenach niższych, niż detaliczne lub formę usługi).

W świetle powyższego składki na ubezpieczenia społeczne nie powinny być naliczane od przychodu pracownika z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy stanowiącego korzyść materialną wynikającą z układów zbiorowych pracy, regulaminów wynagradzania lub przepisów o wynagradzaniu, a polegającą na umożliwieniu pracownikowi skorzystania z artykułów, przedmiotów lub usług jedynie za częściową odpłatnością. Częściowa odpłatność polega w tym przypadku na partycypowaniu pracownika (choćby symbolicznym) w pokryciu kosztów zakupu niektórych artykułów, przedmiotów lub usług. Pracownik uzyska efekt, o którym mowa w przepisie rozporządzenia wówczas, gdy pracodawca dokona zakupu towarów lub udostępni korzystanie z usług po cenie niższej od tej, do której uiszczenia pracownik zobowiązany byłby w przypadku osobistego (uzyskanego w oderwaniu od zatrudnienia) nabycia tychże dóbr.

W praktyce oznacza to, że wyłączeniu z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne będzie podlegała wartość różnicy pomiędzy ceną nabycia przedmiotu, a ponoszoną przez pracownika odpłatnością. Jest to równoznaczne z brakiem obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od ww. wartości.”

Nie zawsze jednak i nie w każdym przypadku „daną korzyść” można wyłączyć z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne.

Należy zauważyć, że czym innym jest udostępnienie pracownikom przez pracodawcę po cenach niższych niż detaliczne określonych usług i nowych towarów w tym celu zakupionych przez pracodawcę, a czym innym jest odsprzedaż składników wyposażenia pracodawcy (w tym przypadku są to samochody poleasingowe). Firma wykorzystuje auta w ramach umowy leasingu w związku z prowadzoną działalnością i dla jej potrzeb, dopiero po spełnieniu swojej roli (po wysłużeniu się) zamierza odsprzedać je pracownikom za ustaloną kwotę.

W ocenie ZUS wartość świadczenia w postaci odsprzedaży pracownikom używanych aut poleasingowych będących własnością pracodawcy nie będzie podlegać wyłączeniu z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu stosunku pracy na mocy § 2 ust. 1 pkt 26 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

Grupa Dziesięcina