AKTUALNOŚCI

2023-07-17

ODWOŁANIE STANU ZAGROŻENIA EPIDEMICZNEGO WPŁYNIE TEŻ NA PODATKI

WRÓĆ DO AKTUALNOŚCI

Z początkiem lipca br. w Polsce odwołany został obowiązujący obecnie stan zagrożenia epidemicznego w związku z zakażeniami koronawirusem. Zniesienie tego stanu będzie mieć w praktyce istotny wpływ na obowiązki podatkowe firm, w tym głównie te dotyczące podatku u źródła, schematów podatkowych oraz cen transferowych.

Do tej pory podatnicy mogli liczyć m.in. na zawieszenie obowiązków dotyczących raportowania krajowych schematów podatkowych (MDR). Wznowienie terminów raportowania będzie wymagać od podatników przejrzenia transakcji w kontekście wystąpienia schematów podatkowych

Odwołanie stanu zagrożenia epidemicznego wpłynie ponadto na płatników podatku u źródła, którzy będą musieli korzystać z aktualnych certyfikatów rezydencji. Konieczne stanie się pozyskiwanie od kontrahentów aktualnych certyfikatów na potrzeby zastosowania zwolnienia czy też stawek preferencyjnych podatku u źródła.

Co ważne, z początkiem lipca br. obowiązywać przestały również m.in. obecne uproszczenia w zakresie cen transferowych.

Zmiany wprowadza rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 14 czerwca 2023 r. w sprawie odwołania na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego (Dz. U. z 2023 r., poz. 1118), które weszło w życie 16 czerwca br.

Grupa Dziesięcina