AKTUALNOŚCI

2025-12-05

Planowana nowa funkcja w mObywatelu

WRÓĆ DO AKTUALNOŚCI

Rząd przyjął nowelizację ustawy, która ma spowodować, że wszystkie wnioski do CEiDG będą składane online. Będą też inne zmiany, w tym:

  • w aplikacji mObywatel związane z wpisami do CEIDG,
  • uproszczenia dla spółek cywilnych (w których wspólnikiem jest przedsiębiorca wpisany do CEIDG),
  • dotyczące zgłaszania pełnomocników w CEIDG.

Projekt nowelizacji ustawy o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy oraz niektórych innych ustaw (nr z wykazu – UD38) trafi do Sejmu.

Projekt jest odpowiedzią m.in. na postulaty przedsiębiorców. Ponieważ wiadomo, że większość składa wnioski do CEIDG online, projekt zakłada stopniowe odejście od możliwości składania wniosków w postaci papierowej. I tak:

  • od 1 listopada 2026 r. wnioski o wpis do CEIDG będzie można składać wyłącznie online,
  • pozostałe wnioski CEIDG (o zawieszenie, wznowienie, zakończenie, zmianę wpisu) będą jeszcze przyjmowane w formie papierowej przez kolejne ponad dwa lata, czyli do 1 listopada 2028 r.,
  • od 1 listopada 2028 r. wszystkie wnioski do CEIDG będzie można składać wyłącznie elektronicznie.

Projekt zakłada też, że składanie wniosków do CEIDG o założenie działalności gospodarczej czy zmianę wpisu w CEIDG będzie możliwe za pomocą aplikacji mObywatel. Będzie ona zatem zapewniała przedsiębiorcy możliwość szybkiego i łatwego dostępu do danych zawartych w CEIDG i prostej ich modyfikacji.

Projekt przewiduje też uproszczenie procedury rejestracji/zgłoszenia spółki cywilnej, w których wspólnikiem jest przedsiębiorca wpisany do CEIDG. Niezbędne formalności będzie można wypełnić w jednym miejscu i w oparciu o jeden wniosek.

Projekt zakłada więc:

  • stworzenie jednego wniosku dotyczącego spółki cywilnej, umożliwiającego rejestrację/zgłoszenie, zmianę danych, zawieszenie, wznowienie oraz wykreślenie. Wniosek zastąpi dotychczas obowiązujące formularze i pozwoli uzyskać NIP i REGON;
  • utworzenie tzw. „jednego okienka” dla rejestracji/zgłoszenia spółki cywilnej, w której wspólnikiem jest przedsiębiorca wpisany do CEIDG,
  • wniosek o publikację informacji o spółce cywilnej będzie można złożyć online;

Ponadto w rejestrze CEIDG będą publikowane informacje o spółce cywilnej.

Jedną z powszechnie wykorzystywanych funkcjonalności rejestru CEIDG jest możliwość wpisania do CEIDG informacji o ustanowionym pełnomocniku. Nie dotyczy to jednak możliwości opublikowania w CEIDG danych pełnomocnika – spółki osobowej. Projekt przewiduje, że będzie można publikować w CEIDG informacje o pełnomocniku np. spółki jawnej. Ponadto będzie to można zrobić jedynie online.

W efekcie, za pomocą systemu CEIDG będzie możliwe szybkie i sprawne wykazanie umocowania udzielonego pełnomocnikowi.

Projekt zakłada też szerszą współpracę CEIDG z ZUS/KRUS, urzędami skarbowymi/MF oraz GUS.

Ustawa ma zasadniczo wejść w życie po upływie sześciu miesięcy od dnia ogłoszenia, ale niektóre przepisy mają zacząć obowiązywać od 1 listopada 2026 r., a część od 1 listopada 2028 r.

Grupa Dziesięcina