AKTUALNOŚCI

2023-11-27

PODATEK MINIMALNY CORAZ BLIŻEJ

WRÓĆ DO AKTUALNOŚCI

Od początku 2024 r. niektórzy podatnicy będą musieli liczyć się z nowymi obowiązkami dotyczącymi podatku minimalnego, czyli kolejnej formy opodatkowania podatkiem dochodowym CIT. Termin pierwszej zapłaty tzw. podatku od spółek przypadnie na 2025 r.

Podatek ma objąć podmioty niewykazujące dochodu albo wykazujące go na minimalnym poziomie (bez uzasadnionej przyczyny). Nowa danina może w praktyce dotyczyć większości spółek, które raportują straty z działalności operacyjnej. Zgodnie z obecnymi regulacjami, pierwsze rozliczenie podatku minimalnego ma przypaść na 2025 r.

Nowy podatek wprowadzono do ustawy o podatku CIT już 1 stycznia 2022 r., ale z uwagi na sytuację polityczno-gospodarczą zdecydowano się na zawieszenie obowiązywania przepisów do końca 2023 r.

Pewien wyjątek odnosi się do podatników, których rok podatkowy jest inny niż rok kalendarzowy. Jeżeli bowiem rok podatkowy zaczyna się przed 1 stycznia 2024 r. i zakończy się po 31 grudnia 2023 r., to nowe regulacje będą zawieszone jeszcze do zakończenia roku podatkowego.

Grupa Dziesięcina
KATEGORIE
CIT
TAGI