AKTUALNOŚCI

2021-08-25

Podatki 2022: Polski Ład z nowymi kontrowersjami

WRÓĆ DO AKTUALNOŚCI

Zdaniem ekspertów Konfederacji Lewiatan projekt dużej nowelizacji ustaw podatkowych, który zakłada wprowadzenie pomysłów zapowiedzianych w ramach tzw. Polskiego Ładu, przynosi kolejne niemiłe niespodzianki dla firm i wynajmujących prywatne mieszkania. Kontrowersje dotyczą m.in. karty podatkowej oraz amortyzacji środków trwałych.

Karta podatkowa ma być dostępna wyłącznie dla tych, którzy kontynuują opodatkowanie w takiej formule.

Przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą polegającą na wynajmie budynków i lokali mieszkalnych nie będą mieć już prawa do amortyzowania nabytych w tym celu nieruchomości. Oznacza to, że zostaną pozbawieni znacznej części kosztów uzyskania przychodów, naliczanych od wydatku poniesionego na nabycie nieruchomości. W praktyce działalność taka stanie się dużo mniej opłacalna, o ile nie będzie rynkowej możliwości do podniesienia cen wynajmu.

Osoby fizyczne wynajmujące mieszkania (tzw. najem prywatny) mają utracić prawo do opodatkowania na zasadach ogólnych. Efektem będzie opodatkowanie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych i ponoszenie stałego obciążenia z tytułu podatku na poziomie 8,5 proc. (do 100 tys. zł przychodu) oraz 12,5 proc. (ponad 100 tys. zł przychodu).

Wprowadzenie zmian przewiduje projekt ustawy (z 26 lipca 2021 r.) o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw.

Większość nowych przepisów ma wejść w życie 1 stycznia 2022 r.

Grupa Dziesięcina