AKTUALNOŚCI

2017-01-01

Prezydent podpisał ustawę o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego przedsiębiorców

WRÓĆ DO AKTUALNOŚCI

Celem przyjętej ustawy jest poprawa warunków prawnych wykonywania działalności gospodarczej w Polsce. Uchwalona ustawa wprowadza zmiany w 20 ustawach, których celem jest uproszczenie wykonywania działalności gospodarczej.

Uchwalona ustawa dokonuje zmiany ustawy o rachunkowości, polegającej na podniesieniu limitu przychodów, od którego podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych są zobowiązani do stosowania przepisów ustawy o rachunkowości (prowadzenia pełnej księgowości), z 1 200 000 euro obecnie do 2 000 000 euro.

Uchwalona ustawa dokonuje zmiany ustawy Ordynacja podatkowa, polegającej m.in. na wprowadzeniu nowej instytucji, tj. objaśnień podatkowych – czyli ogólnych wyjaśnień przepisów w zakresie podatków dotyczących praktycznego stosowania tych przepisów.

Uchwalona ustawa dokonuje zmiany ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, polegającej na stworzeniu podstawy prawnej do udostępniania ministrowi właściwemu do spraw gospodarki danych gromadzonych przez ZUS w związku z realizacją zadań związanych z prowadzeniem Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG).

Uchwalona ustawa dokonuje nowelizacji Kodeksu pracy, m.in. łagodząc wymogi prawa pracy wobec małych przedsiębiorców, zatrudniających nie więcej niż 50 pracowników. Ustawa podnosi progi dotyczące obowiązku ustalania regulaminu wynagradzania oraz regulaminu pracy z 20 do 50 pracowników. Ponadto pracodawcy zatrudniający poniżej 50 pracowników będą mogli fakultatywnie ustalać regulamin wynagradzania i regulamin pracy, przy czym pracodawcy zatrudniający nie mniej niż 20 i mniej niż 50 pracowników, u których działa zakładowa organizacja związkowa, będą ustalać regulamin wynagradzania i regulamin pracy, jeżeli z takim wnioskiem wystąpi zakładowa organizacja związkowa.

Uchwalona ustawa dokonuje nowelizacji ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, polegającej na przyjęciu regulacji powodujących, iż dopiero pracodawca zatrudniający co najmniej 50 pracowników według stanu na dzień 1 stycznia danego roku w przeliczeniu na pełne etaty, będzie miał obowiązek tworzenia Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Natomiast pracodawca zatrudniający poniżej 50 pracowników będzie mógł fakultatywnie tworzyć Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych.

Uchwalona ustawa dokonuje nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, polegającej m.in. na zmianie wysokości limitu uprawniającego do opłacania zryczałtowanego podatku dochodowego w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych z pozarolniczej działalności gospodarczej wykonywanej samodzielnie lub prowadzonej w formie spółki cywilnej osób fizycznych lub spółki jawnej osób fizycznych, z obecnie obowiązującej kwoty przychodów w wysokości 150 000 euro do kwoty przychodów w wysokości 250 000 euro.

Uchwalona ustawa dokonuje zmiany ustawy Kodeks spółek handlowych, polegającej m.in. na wprowadzeniu modyfikacji w art. 236 i art. 237, mających na celu zwiększenie ochrony wspólników mniejszościowych spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przez ułatwienie im wykonywania uprawnień do zwoływania zgromadzenia wspólników i uzupełniania jego porządku obrad accutane price. W art. 236 § 1 k.s.h. przesądzono, iż uprawnieni wspólnicy, występujący o zwołanie zgromadzenia wspólników, mogą równolegle domagać się umieszczenia określonych spraw w porządku obrad tego zgromadzenia, którego zwołania żądają. Z kolei nowy art. 236 § 11 k.s.h. ma na celu wzmocnienie uprawnienia wspólników mniejszościowych do żądania umieszczenia określonych spraw w porządku obrad najbliższego zgromadzenia wspólników.

Ustawa dokonuje dostosowania ustawy o swobodzie działalności gospodarczej do obecnego zakresu ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, poprzez wprowadzenie zmiany oznaczającej, iż przedsiębiorca będzie mógł zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej na okres do 3 lat w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy szósty rok życia.

Ustawa wprowadza również zmiany w zakresie wpisów do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG), mające na celu m.in. ograniczenie zakresu danych zawartych we wpisie do CEIDG, np. poprzez zniesienie wpisu do CEIDG informacji o adresie zamieszkania przedsiębiorcy. Ponadto ustawa wprowadza obowiązek ujawniania w CEIDG informacji o danych syndyka oraz danych nadzorcy lub zarządcy w związku z ujawnianiem informacji o postępowaniu upadłościowym, postępowaniu restrukturyzacyjnym lub postępowaniu o zatwierdzenie układu. Ustawa wprowadza także obowiązek złożenia, wraz wnioskiem o wpis do CEIDG, oświadczenia o posiadaniu tytułu prawnego do lokalu, pod rygorem odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.

Uchwalona ustawa dokonuje nowelizacji ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz ustawy Przepisy wprowadzające ustawę o Krajowej Administracji Skarbowej, polegającej na dostosowaniu zapisów tych ustaw do zmian wprowadzanych obecnie przyjętą ustawą.

Grupa Dziesięcina