AKTUALNOŚCI
Przekazanie pracownikowi prezentu z okazji jubileuszu zatrudnienia – stanowisko organu podatkowego

Z interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 8 stycznia 2025 r. wynika, że wartość np. zegarka pamiątkowego wręczonego pracownikowi z okazji jubileuszu zatrudnienia nie stanowi jego przychodu ze stosunku pracy.
Z okazji jubileuszu 25-lecia zatrudnienia spółka z o.o. wręczyła pracownikom zegarek pamiątkowy, który posiada stosowną dedykację. Jego otrzymanie nie jest elementem wynagrodzenia, do zapłaty którego zobowiązana jest spółka na podstawie umowy o pracę. Zakup zegarka finansowano ze środków obrotowych.
W wydanej interpretacji indywidualnej organ podatkowy uznał, że wartość otrzymanego przez pracownika zegarka nie jest u niego przychodem ze stosunku pracy przychylił się do stanowiska spółki.
W art. 2 updof przewidziano sytuacje, w których uzyskanie korzyści majątkowej mieszczącej się w definicji przychodu nie powoduje powstania obowiązku podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych. Wśród nich wskazano przychody podlegające przepisom o podatku od spadków i darowizn. Rolą tego wyłączenia jest zapobieżenie sytuacji, w której to samo przysporzenie majątkowe powodowałoby powstanie obowiązku podatkowego w dwóch podatkach, czego skutkiem byłoby podwójne opodatkowanie tego samego przysporzenia majątkowego.
Kwestia opodatkowania nieodpłatnych świadczeń otrzymywanych przez pracowników od pracodawców budziła wątpliwości i prowadziła do sporów interpretacyjnych. Orzecznictwo sądów administracyjnych w tej materii również było niejednolite. Zagadnienie to zostało ostatecznie rozstrzygnięte przez TK w 2014 r., kiedy to Trybunał wskazał, że nie wszystkie świadczenia otrzymywane przez pracowników od pracodawców można uznać za przychód w rozumieniu ustawy o PIT.
Podsumowując, organ podatkowy uznał, że przekazywanie pracownikom z okazji jubileuszu 25-lecia zatrudnienia zegarka pamiątkowego jest formą gratulacji, uhonorowania pracownika z okazji istotnego dla niego jubileuszu i co do zasady podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. W konsekwencji z uwagi na wyłączenie z opodatkowania na podstawie art. 2 ust. 1 pkt 3 updof, wartość wręczonego pracownikowi zegarka nie stanowi u niego przychodu ze stosunku pracy.