AKTUALNOŚCI

2018-10-20

Rozliczenie VAT przy sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju

WRÓĆ DO AKTUALNOŚCI

Na podstawie interpretacji indywidualnej Dyrektora KIS z dnia 19 kwietnia 2018 r.

Sprzedaż wysyłkowa z terytorium kraju zdefiniowana jest w ustawie o VAT i oznacza dostawę towarów wysyłanych lub transportowanych przez podatnika podatku od towarów i usług lub na jego rzecz z terytorium kraju na terytorium innego państwa członkowskiego, które jest państwem przeznaczenia dla wysyłanego lub transportowanego towaru, pod warunkiem że dostawa dokonywana jest na rzecz:

a) podatnika podatku od wartości dodanej lub osoby prawnej niebędącej podatnikiem podatku od wartości dodanej, którzy nie mają obowiązku rozliczania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, o którym mowa w ustawie o VAT, lub

b) innego niż wymieniony w lit. a) podmiotu niebędącego podatnikiem podatku od wartości dodanej.

W przypadku sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju dostawę towarów uznaje się za dokonaną na terytorium państwa członkowskiego przeznaczenia dla wysyłanych lub transportowanych towarów.

Aby sprzedaż wysyłkową z terytorium kraju uznać za dostawę towarów dokonaną na terytorium Polski, to całkowita wartość netto towarów, innych niż wyroby akcyzowe, wysyłanych lub transportowanych do tego samego państwa członkowskiego w ramach sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju, musi być mniejsza lub równa w danym roku od kwoty wyrażonej w złotych, odpowiadającej kwocie ustalonej przez państwo członkowskie przeznaczenia dla wysyłanych lub transportowanych towarów. Warunkiem jest również nieprzekroczenie limitu w roku poprzednim. Limity dostaw określone przez poszczególne państwa członkowskie kształtują się w granicach od 35.000 euro do 100.000 euro.

Podatnicy, których obroty nie przekroczyły określonego limitu, mogą wybrać jako miejsce opodatkowania terytorium państwa członkowskiego, do którego dokonywana jest sprzedaż wysyłkowa, pod warunkiem pisemnego zawiadomienia naczelnika urzędu skarbowego o skorzystaniu z takiej możliwości, z zaznaczeniem nazwy państwa członkowskiego lub państw, których dotyczy to powiadomienie. Jeśli więc podatnik złoży do polskiego organu podatkowego oświadczenie o wyborze opodatkowania w państwie przeznaczenia, to tym samym rezygnuje z opodatkowania dostaw dokonywanych w ramach sprzedaży wysyłkowej na terenie Polski. Dokonywane transakcje podlegają wówczas opodatkowaniu zgodnie z zasadami obowiązującymi w kraju ostatecznego odbiorcy towarów.

Jeśli natomiast miejscem opodatkowania sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju będzie Polska, wtedy należy zastosować do sprzedaży stawkę VAT właściwą dla danego towaru. Sprzedaż taką, należy obowiązkowo udokumentować fakturą bez względu na status nabywcy. W związku z tym obowiązkiem sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju nie trzeba ewidencjonować za pomocą kasy rejestrującej.

Ponadto podatnik powinien również prowadzić ewidencję sprzedaży wysyłkowej do poszczególnych państw Wspólnoty, aby prawidłowo określić moment przekroczenia limitu tej sprzedaży obowiązującego w danym kraju.

Aby sprzedaż wysyłkowa nie podlegała opodatkowaniu w Polsce, podatnik musi udowodnić, iż sprzedaż ta z terytorium kraju została opodatkowana na terytorium państwa UE przeznaczenia. Warunkiem uznania dostawy towarów w ramach sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju za dostawę dokonaną na terytorium państwa UE przeznaczenia jest otrzymanie przez podatnika, przed upływem terminu do złożenia deklaracji VAT za dany okres rozliczeniowy, dokumentów, jeżeli one łącznie potwierdzą dostarczenie towarów do nabywcy znajdującego się na terytorium państwa UE przeznaczenia dla wysyłanych lub transportowanych towarów. Są to dokumenty:

  • przewozowe otrzymane od przewoźnika (spedytora) odpowiedzialnego za wywóz towarów z terytorium kraju - w przypadku gdy przewóz towarów jest zlecany przez podatnika przewoźnikowi,
  • potwierdzające odbiór towarów poza terytorium kraju.

W przypadku gdy dokumenty te nie potwierdzają jednoznacznie dostarczenia towarów do nabywcy znajdującego się na terytorium państwa UE ich przeznaczenia, dokumentami wskazującymi, że wystąpiła dostawa towarów na terytorium państwa UE przeznaczenia dla wysyłanych lub transportowanych towarów, mogą być również inne dokumenty otrzymywane przez podatnika w tego rodzaju dostawie towarów, w szczególności:

  • korespondencja handlowa z nabywcą, w tym jego zamówienie,
  • dokument potwierdzający zapłatę za towar, z wyjątkiem przypadków, gdy dostawa ma charakter nieodpłatny lub zobowiązanie jest realizowane w innej formie - w takim przypadku inny dokument stwierdzający wygaśnięcie zobowiązania.

Jeżeli warunki powyższe nie zostały spełnione, podatnik nie wykazuje tej dostawy w ewidencji, o której mowa w art. 109 ust. 3 ustawy o VAT, za dany okres rozliczeniowy. W tym przypadku podatnik wykazuje tę dostawę w ewidencji za następny okres rozliczeniowy jako dostawę towarów na terytorium kraju, jeśli przed upływem terminu do złożenia deklaracji VAT za ten następny okres rozliczeniowy podatnik nie otrzymał dokumentów wskazujących, że wystąpiła dostawa towarów na terytorium państwa UE przeznaczenia dla wysyłanych lub transportowanych towarów (art. 23 ust. 15a ustawy o VAT).

Stosownie do art. 23 ust. 15b ustawy otrzymanie dokumentów w późniejszym terminie wskazujących, że wystąpiła dostawa towarów na terytorium państwa UE przeznaczenia dla wysyłanych lub transportowanych towarów, uprawnia podatnika do dokonania korekty podatku należnego w rozliczeniu za okres rozliczeniowy, w którym podatnik je otrzymał.

Brak powyższych dokumentów skutkuje koniecznością opodatkowania dostawy na terytorium Polski z zastosowaniem stawki właściwej dla danego towaru. Podatnicy, którzy korzystają z możliwości opodatkowania w innym państwie sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju, muszą pamiętać o skrupulatnym dokumentowaniu dokonanej dostawy.

Ponadto podatnik nie wykazuje w deklaracji VAT-7 w poz. 11 "Dostawa towarów oraz świadczenie usług poza terytorium kraju" sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju dokonywanej na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej znajdujących się w innych państwach członkowskich UE.

Przepisy art. 23 ust. 14-15b ustawy o VAT określają warunki, które pozwalają uznać dostawę towarów dokonaną w ramach sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju za dostawę dokonaną na terytorium państwa członkowskiego będącego miejscem przeznaczenia wysyłanych towarów. Przepisy te nakładają na podatników opodatkowujących sprzedaż wysyłkową w państwie przeznaczenia obowiązki, których dopełnienie ma gwarantować, że dana dostawa wykonywana w ramach sprzedaży wysyłkowej będzie faktycznie opodatkowana na terytorium państwa przeznaczenia. Przepisy te nie odnoszą się jednak do kwestii wykazywania dostaw towarów dokonywanych w ramach sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju w deklaracji VAT.

Zatem sprzedaż wysyłkowa z terytorium kraju na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej z terytorium innych krajów członkowskich UE (po przekroczeniu limitu sprzedaży wysyłkowej ustalonego przez dane państwo) nie powinna zostać wykazana przez podatnika w deklaracji VAT-7 w pozycji 11.

Grupa Dziesięcina