AKTUALNOŚCI

2020-11-15

Tarcza branżowa 6.0

WRÓĆ DO AKTUALNOŚCI

Rząd przygotował kolejne formy wsparcia dla firm z branży gastronomicznej, fitness oraz rozrywkowej, które obecnie są najbardziej dotknięte skutkami Covid-19. Tarcza branżowa zakłada możliwość skorzystania ze zwolnienia ze składek ZUS, uzyskania świadczenia postojowego, czy ubiegania się o dotację w kwocie 5000 złotych.

Premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej przedstawił szczegóły tzw. Tarczy branżowej.

Tarcza branżowa skierowana będzie dla firm zarejestrowanych pod ponad 30 numerami PKD. Wiadomo, że Tarcza 6.0 skierowana będzie do firm z branży:

  • gastronomicznej,
  • rozrywkowej (targi, fotografia, film, estrada),
  • zdrowia fizycznego (siłownie, sport, rekreacja),
  • sprzedaży detalicznej.

Pierwszą z form pomocowych, jakie zakłada Tarcza branżowa jest czasowe zwolnienie z opłacania składek ZUS – za listopad. Aby z niego skorzystać przedsiębiorcy w składanym wniosku będą musieli oświadczyć, że zanotowali 40% spadek przychodów w listopadzie 2020 roku – w stosunku do listopada 2019 roku.

Przedsiębiorcy będą mogli ubiegać się również o przyznanie świadczenia postojowego w listopadzie 2020 roku. Podobnie jak w przypadku zwolnienia z ZUS przedsiębiorcy zobowiązani będą do oświadczenia, że uzyskali 40% spadek przychodów w październiku lub listopadzie 2020 roku – w stosunku do października lub listopada 2019 roku.

Na firmy będzie czekała także dotacja w kwocie 5000 zł. Ta forma wsparcia będzie przyznawana wyłącznie w przypadku znaczącego spadku przychodów. Spadek ten będzie musiał wynieść co najmniej 40% w październiku lub listopadzie 2020 roku – w stosunku do października lub listopada 2019 roku.

Grupa Dziesięcina