AKTUALNOŚCI

2019-04-11

Zintegrowany System Monitorowania Obrotu Produktami Leczniczymi

WRÓĆ DO AKTUALNOŚCI

Celem wdrożenia ZSMOPL jest udostępnienie Państwowej Inspekcji Farmaceutycznej narzędzia informatycznego, które przede wszystkim pozwoli lepiej walczyć ze zjawiskiem nielegalnego wywozu leków. Wymaga to zebrania szerokiego zakresu informacji od kilkunastu tysięcy podmiotów, z których jedynie część skorzystała z możliwości próbnego przekazania danych do systemu przed wejściem w życie przepisów nakładających na nie ten obowiązek pod sankcją kary administracyjnej.

Przygotowanie takiego zbioru w formie, która pozwoli na wypełnienie norm zawartych w ustawie Prawo farmaceutyczne, tj. niezawierających ani jednego błędu w bardzo dużym zestawie danych, stanowi poważne wyzwanie organizacyjne oraz technologiczne.

Może być ono szczególnie istotne dla indywidualnych aptek, które nie zawsze mają możliwość szybkiego reagowania w takich sytuacjach. Warto jednocześnie zauważyć, że w pierwszych miesiącach funkcjonowania systemu jego praktyczne wykorzystanie, biorąc pod uwagę konieczność zasilenia go danymi za dłuższy okres oraz konieczność uzyskania przez organy Inspekcji biegłości w posługiwaniu się nowym narzędziem, będzie zapewne znacznie mniejsze niż planowane docelowo.

W związku z powyższym, wiceminister kieruje prośbę do GIF o uwzględnienie powyższego i rozważenie czy w przypadku wszczęcia postępowania w związku z naruszeniem przepisów i nieprzekazaniem przez właściwe podmioty do Zintegrowanego Systemu Monitorowania Obrotu Produktami Leczniczymi, informacji o przeprowadzonych transakcjach, stanach magazynowych i przesunięciach magazynowych do innych hurtowni farmaceutycznych, nie zachodzą przesłanki by umożliwić organowi administracji publicznej odstąpienie, w drodze decyzji, od nałożenia kary administracyjnej i poprzestania na pouczeniu, jeżeli waga naruszenia prawa jest znikoma, a strona zaprzestała naruszania prawa.

Grupa Dziesięcina