AKTUALNOŚCI

2018-08-07

Zmiany w ustawach o podatku dochodowym

WRÓĆ DO AKTUALNOŚCI

Ustawa nowelizująca ustawy o pdof i pdop oraz ustawę o zryczałtowanym podatku dochodowym przedsiębiorcom będącym podatnikami pdof przyniosła przede wszystkim zmiany dotyczące rozliczania w rachunku podatkowym składników majątku otrzymanych tytułem darmowym. W wyniku nowelizacji przepisy w tym zakresie, obowiązujące od 1 stycznia br., zostały złagodzone i mają zastosowanie do dochodów uzyskanych od 1 stycznia 2018 r. Z ustawy o pdof w znowelizowanym brzmieniu wynika, że zawarte w tym przepisie ograniczenia amortyzacyjne nie mają zastosowania do składników nabytych w drodze spadku. Natomiast w odniesieniu do składników otrzymanych w darowiźnie wskazują, że nie dotyczą tych, które były przez darczyńcę amortyzowane. Do tych składników ma jednocześnie zastosowanie tzw. zasada kontynuacji wynikająca z ustawy o pdof.

Za sprawą przedmiotowej nowelizacji również wstecznie od 1 stycznia 2018 r. został poszerzony katalog przychodów, do których zastosowanie mają 50% tzw. autorskie koszty uzyskania przychodów, m.in. o przychody uzyskiwane z tytułu działalności twórczej w zakresie inżynierii budowlanej, gier komputerowych, działalności muzealniczej we wskazanych w nim dziedzinach, działalności konserwatorskiej, naukowej oraz prowadzonej w uczelni działalności dydaktycznej, a także przychody z tytułu prawa zależnego, o którym mowa w ustawie o prawie autorskim oraz prawach pokrewnych, do opracowania cudzego utworu w postaci tłumaczenia.

Omawianą ustawą zmodyfikowane zostały również zasady dotyczące opłacania tzw. minimalnego podatku dochodowego z tytułu własności tzw. nieruchomości komercyjnych. Opodatkowaniu temu podlegają tylko budynki (lub ich części), które są oddane do odpłatnego używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub innej umowy o podobnym charakterze. Wyłączone z tego opodatkowania zostały budynki mieszkalne oddane do używania w ramach programów rządowych i samorządowych dotyczących budownictwa społecznego w zakresie dopuszczalnym przepisami o pomocy publicznej. Po zmianach kwota wolna od podatku (10.000.000 zł), odnosi się do danego podatnika i osiąganego przez niego przychodu z najmu, a nie do wartości początkowej każdego posiadanego przez niego budynku będącego środkiem trwałym. Przedsiębiorca w ogóle nie będzie płacił minimalnego podatku w sytuacji, gdy łączny udział oddanej do używania powierzchni użytkowej budynku nie przekracza 5% jego całkowitej powierzchni użytkowej.

Grupa Dziesięcina