AKTUALNOŚCI

2025-04-03

ZMIANY W VAT, KTÓRE WESZŁY W ŻYCIE OD 1 KWIETNIA 2025 R.

WRÓĆ DO AKTUALNOŚCI
Od 1 kwietnia 2025 roku weszły w życie zmiany w matrycy stawek VAT. Stawki VAT na wybrane produkty, takie jak wyroby medyczne, czy środki ochrony roślin zostały obniżone oraz uregulowane bezpośrednio w przepisach ustawy o VAT. Nowelizacja likwiduje także obowiązek integracji kas online z terminalami płatniczymi.

Zmiana stawek VAT od 1 kwietnia 2025 r.

Nowelizacja ustawy o VAT, która weszła w życie 1 kwietnia 2025 roku wprowadza następujące zmiany w zakresie stawek VAT:

1. Rozszerzenie stosowania stawki 0% na dostawy niepełnomorskich statków i łodzi ratunkowych

Od 1 kwietnia 2025 r. stawką 0% zostały objęte dostawy statków ratowniczych i łodzi ratunkowych, które są wykorzystywane na morzu, a nie są statkami i łodziami pełnomorskimi.

2. Przedłużenie stosowania stawki 8% na wyroby medyczne dopuszczone do obrotu na podstawie „starej” ustawy

20 marca 2023 r. weszło w życie rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/607, które wprowadziło możliwość bezterminowego obrotu produktami medycznymi, które zostały dopuszczone do obrotu na podstawie starej ustawy o wyrobach medycznych.

W związku z powyższym bezterminowo zostało przedłużone stosowanie stawki 8% na ten rodzaj wyrobów medycznych. Dzięki tej zmianie dostawa wszystkich wyrobów medycznych, niezależnie od tego, czy zostały dopuszczone do obrotu na podstawie poprzednich, czy też obecnie obowiązujących przepisów krajowych regulujących ten obszar – jest opodatkowana taką samą stawką VAT, tj. 8%.

3. Doprecyzowanie stosowania stawki 8% na nawozy i środki ochrony roślin

Do 31 marca 2025 r. stawkę 8% można było stosować na podstawie przepisów ustawy o VAT oraz rozporządzenia w sprawie obniżonych stawek.

Aby wyeliminować rozbieżności dotyczące pojęć nawozy, środki ochrony roślin i pasze, została uchylona poz. 10 załącznika nr 3 do ustawy o VAT i dodane poz. 10a–10c, w których produkty te są wymienione poprzez odwołanie do odpowiednich aktów prawnych (branżowych), tj. do ustawy o nawozach i nawożeniu oraz odpowiedniego rozporządzenia unijnego w zakresie nawozów, ustawy o środkach ochrony roślin oraz ustawy o paszach.

Ponadto, przestały obowiązywać przepisy rozporządzenia w sprawie obniżonych stawek, które „uzupełniały” przepisy ustawy w zakresie stosowania stawki 8% do sprzedaży nawozów czy środków ochrony roślin. Od 1 kwietnia 2025 r. całość regulacji dotyczących stosowania stawki 8% do tych towarów znalazła się w ustawie o VAT.

4. Towary, na które została obniżona stawka VAT z 23% do 5%

Stawka VAT zostanie obniżona z 23% do 5% na dostawy kubeczków menstruacyjnych (klasyfikowane są w CN ex 3924 90 00 i CN ex 4014 90 00).

Ważne

W przypadku zmiany stawki VAT należy stosować zasady określone w art. 41 ust. 14a i 14f ustawy o VAT. Oznacza to, że stosuje się stawkę VAT obowiązującą w momencie dokonania dostawy towarów, a nie wystawienia faktury. Natomiast do zaliczki stosuje się stawkę VAT obowiązującą w dniu jej wpłaty, a późniejsze dokonanie dostawy w okresie, gdy stawka VAT została zmieniona, nie spowoduje obowiązku korekty podatku od tej zaliczki.

Zniesienie obowiązku integracji kas z terminalami płatniczymi

Od 1 stycznia 2025 r. na użytkowników kas fiskalnych online miał zostać nałożony obowiązek zintegrowania ich z terminalami płatniczymi. W ustawie z 6 listopada 2024 r. o opodatkowaniu wyrównawczym jednostek składowych grup międzynarodowych i krajowych (Dz. U. poz. 1685) utrzymano odroczenie tego obowiązku do końca marca 2025 roku. Nowelizacja ustawy o VAT, która weszła 1 kwietnia 2025 r. rezygnuje z obowiązku integracji kas rejestrujących online z terminalami płatniczymi oraz związanej z tą integracją odpowiedzialności podatnika za jego niewykonanie.
Grupa Dziesięcina