AKTUALNOŚCI

2022-11-17

Oświadczenie o chęci skorzystania z maksymalnej ceny prądu

WRÓĆ DO AKTUALNOŚCI

Ustawa z dnia 27.10.2022 r., o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku, wprowadziła mechanizm maksymalnych cen energii (weszła w życie 4.11.2022 r.) - ale trzeba o to wystąpić!  

Tym samym uprawnieni odbiorcy tacy jak:

gospodarstwa domowe, mikro, mali i średni przedsiębiorcy (MŚiP), podmioty użyteczności publicznej, jak m.in. placówki opieki zdrowotnej, szkoły, uczelnie, podmioty prowadzące żłobki i kluby dziecięce, domy pomocy społecznej, noclegownie, kościoły lub inne związki wyznaniowe, ochotnicze straże pożarne, placówki kulturalne, organizacje pozarządowe, związki zawodowe, baseny i aquaparki, jednostki samorządu terytorialnego i samorządowe zakłady budżetowe realizujące zadania z zakresu m.in. dróg, wodociągów i kanalizacji, transportu zbiorowego i porządku publicznego, producenci rolni - którzy są mikro, małymi lub średnimi przedsiębiorcami, obiekty sportowe szkolące m.in. członków kadry narodowej – mają być chronieni przed drastycznym wzrostem cen prądu!

UWAGA

Do 30 listopada 2022 ww. podmioty (poza gospodarstwami domowymi), powinny złożyć oświadczenie swoim dostawcom prądu, o chęci skorzystania z maksymalnej ceny prądu 785 zł/MWh (79 groszy/kWh), a wówczas będzie ona stosowana od 1 grudnia br.

Oświadczenia złożone po 30 listopada br., skutkują tym, że cena maksymalna zacznie obowiązywać od miesiąca następującego po miesiącu, w którym złożono oświadczenie. Przepisy ww. mają obowiązywać do końca 2023 r.

Wzór oświadczenia jest zamieszczony na stronach dostawców energii.

Dodam że przedsiębiorstwa zaliczane do MiŚP (a więc zatrudniające pomiędzy 10 a 250 pracowników i osiągające roczny obrót netto w wysokości od 2 do 50 mln euro /lub całkowity bilans roczny nie przekracza 43 milionów EUR.), również takie mające powiązania kapitałowe np. właściciela będącego „dużym przedsiębiorcą” (ten nie jest objęty ww. ustawą), w tym znajdujące się w szeregu spółek zależnych, o ile tylko dany indywidualny podmiot samodzielnie nie przekracza ww. ustawowych progów MŚiP – będzie mógł być objęty ochroną przed drastycznym wzrostem cen prądu. Wynika to z faktu, przyjęcia ww. ustawie, polskiej definicji MŚiP, która jest łagodniejsza od definicji unijnej MiŚP.  

W rozliczeniach z odbiorcami użyteczności publicznej i ww. podmiotami, będzie więc stosowana cena maksymalna energii elektrycznej na poziomie 785 zł za MWh w odniesieniu do zużycia od 1 grudnia 2022 do 31 grudnia 2023 r.

Jeśli umowa sprzedaży prądu została zawarta po 23 lutego br., wówczas w okresie od dnia zawarcia umowy do 30 listopada br. również ma być stosowana cena maksymalna.

W przypadku gospodarstw domowych cena maksymalna to z kolei 693 zł za MWh i będzie obowiązywać po przekroczeniu rocznych limitów zużycia: 2 MWh – dla gospodarstw domowych; 2,6 MWh – dla rodzin z osobą niepełnosprawną; 3 MWh – dla rolników i posiadaczy Karty Dużej Rodziny.

Sprzedawcom energii, będą z kolei przysługiwały z uwagi na powyższe rekompensaty.

Ps.

Podobnie jak w przypadku rozwiązań dotyczących prądu podejmowane są działania rządowe w celu utrzymania maksymalnych cen gazu. Ministrowie UE ds. energii mają spotkać się 24 listopada br., gdzie będzie przedstawiona propozycja dotycząca wprowadzenia pułapu na ceny gazu w całej UE.

 

Warto nadmienić, że Komisja Europejska ma wątpliwości odnośnie Polskiej Tarczy Antyinflacyjnej i wykazanych w niej zerowych stawek VAT na gaz ziemny i nawozy oraz obniżonej 8-proc. stawki na paliwa silnikowe.

Stawki VAT na ww. towary, mogą zatem zostać zmienione do poziomów wynikających z unijnych regulacji (tj. gaz i nawowy do min. 5 proc. VAT, a w przypadku paliw 23 proc VAT).

Grupa Dziesięcina
KATEGORIE
TAGI