AKTUALNOŚCI

2021-10-07

Leasing w roku 2021 a Polski Ład

WRÓĆ DO AKTUALNOŚCI

Przedsiębiorcy mogą skorzystać z leasingu operacyjnego. Jest to najczęstsza forma np. w przypadku samochodów osobowych. To, co zwraca uwagę w tej formie finansowania, to fakt opłaty wstępnej. Przedsiębiorca może bowiem wpłacić dużą opłatę wstępną – w zależności od firmy leasingowej np. 45%. Opłata wstępna, co znajduje potwierdzenie w wielu orzeczeniach i interpretacjach, może zostać zaliczona jednorazowo w koszty uzyskania przychodu. Przedsiębiorca może zatem znacząco obniżyć swój dochód, ponosząc opłatę wstępną, np. na samochód czy maszynę.

Przedsiębiorca obecnie może bardzo często (jest to niemożliwe w niektórych firmach leasingowych) dokonać wykupu na osobę prywatną. Przedsiębiorca dokonuje rozliczania w kosztach uzyskania przychodu rat leasingowych przez cały okres trwania umowy leasingu, ale wykup końcowy jest dokonywany na niego jako osobę prywatną. W takiej sytuacji, jeśli przedsiębiorca odczeka co najmniej 6 miesięcy, będzie miał możliwość sprzedania samochodu bez podatku.

Po wprowadzeniu Polskiego Ładu zostanie wprowadzona zasada, iż w przypadku zbycia majątku ruchomego, który był rozliczany i wykorzystywany na potrzeby związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, nie będzie możliwości sprzedania go po upływie 6 miesięcy bez podatku, nawet jeśli będzie to następowało w ramach majątku prywatnego. W takiej sytuacji będzie trzeba odczekać okres 6 lat od dnia wycofania majątku ruchomego, np. samochodu z działalności – i dopiero wtedy sprzedania bez podatku.

W przypadku przedsiębiorców, którzy teraz w 2021 r. dokonują wykupu, ale planują sprzedaż w 2022 r., istotne jest, że w o Polskim Ładzie 2.0 wprowadzono przepisy przejściowe, które zapewniają, iż przedsiębiorca, który nabył rzecz ruchomą do końca 2021 r., będzie stosował podczas sprzedaży przepisy dotychczasowe, czyli nie będzie musiał odczekiwać 6 lat, a jedynie dotychczasowe co najmniej 6 miesięcy.

Grupa Dziesięcina
KATEGORIE