AKTUALNOŚCI

2019-06-14

Paragony z NIP od 1 lipca 2019 r.

WRÓĆ DO AKTUALNOŚCI

W sytuacji, gdy podatnik dokonujący sprzedaży nie będzie miał technicznej możliwości wpisania numeru identyfikującego na paragonie, nabywca powinien zadeklarować w momencie dokonywania zakupu, że nabywa towar lub usługę jako podatnik – w takiej sytuacji sprzedawca nie powinien rejestrować zakupu na kasie rejestrującej, tylko od razu wystawić fakturę.

W projekcie ustawy zaproponowano również wprowadzenie dodatkowego zobowiązania podatkowego (w wysokości 100% kwoty podatku wykazanego na fakturze) dla podatnika, który wystawiłby fakturę do paragonu niezawierającego NIP nabywcy (podatnika VAT), oraz dla nabywcy (czynnego podatnika VAT), który ująłby taką fakturę w ewidencji VAT.

Dodatkowe zobowiązanie podatkowe nie byłoby jednak ustalane w stosunku do osób fizycznych, które za ten sam czyn ponoszą odpowiedzialność za wykroczenie skarbowe albo za przestępstwo skarbowe.

Przepisy te nie będą miały zastosowania do podatników świadczących usługi taksówek osobowych, z wyłączeniem wynajmu samochodów osobowych z kierowcą.

Ponadto, ustawy nie będzie się stosowało w przypadku sprzedaży zaewidencjonowanej przy zastosowaniu kasy rejestrującej przed dniem wejścia w życie (czyli przed 1 lipca 2019 r.) projektowanych przepisów.

Grupa Dziesięcina