AKTUALNOŚCI

2022-10-10

PRZYGOTOWANIE DO INWENTARYZACJI ZA 2022 R.

WRÓĆ DO AKTUALNOŚCI

 

Jednostki prowadzące księgi rachunkowe, których rok obrotowy jest tożsamy z rokiem kalendarzowym, już od początku października 2022 r. mogą rozpocząć prace inwentaryzacyjne za 2022 r. Ustalenie stanu aktywów i pasywów w ramach inwentaryzacji jest niezbędne do prawidłowego sporządzenia rocznego sprawozdania finansowego. Prace inwentaryzacyjne mają bowiem na celu sprawdzenie, czy dane wynikające z ksiąg rachunkowych odpowiadają faktycznemu stanowi składników majątku i źródeł ich finansowania.

Przygotowanie do przeprowadzenia inwentaryzacji składa się z kilku etapów. Zakres prac przygotowawczych zależy przede wszystkim od wielkości jednostki oraz różnorodności posiadanych składników majątku. Inicjatorem tych przygotowań jest kierownik jednostki, który zobowiązany jest do wydania zarządzenia w sprawie przeprowadzenia inwentaryzacji. Należy w nim określić m.in. przedmiot i metodę inwentaryzacji, terminy jej przeprowadzenia, w tym datę, na którą przeprowadza się inwentaryzację, oraz daty rozpoczęcia i zakończenia czynności inwentaryzacyjnych.

Konieczne jest także powołanie komisji inwentaryzacyjnej, wybranie jej przewodniczącego oraz utworzenie zespołów spisowych. Na komisji inwentaryzacyjnej spoczywa obowiązek zorganizowania inwentaryzacji zapasów drogą spisu z natury i jego przeprowadzenie oraz wyjaśnienie powstania ewentualnych różnic inwentaryzacyjnych. Następnie zadaniem komisji inwentaryzacyjnej jest przekazanie kierownikowi jednostki propozycji odnośnie rozliczenia różnic inwentaryzacyjnych. Po powołaniu komisji inwentaryzacyjnej i zespołów spisowych należy określić obowiązki i prawa osób przeprowadzających spis z natury oraz sporządzić dokumentację dotyczącą przebiegu inwentaryzacji, np. w formie harmonogramu inwentaryzacji, czyli planu, w którym poszczególne czynności inwentaryzacyjne będą ułożone chronologicznie według dat ich dokonywania. W kolejnym etapie trzeba przygotować do spisu rejony i pola spisowe oraz znajdujące się na nich aktywa. Zapasy podlegające spisowi należy posegregować według asortymentów i czytelnie oznaczyć w celach identyfikacyjnych. Na ostatnim etapie przygotowań do przeprowadzenia inwentaryzacji powinno odbyć się szkolenie osób przeprowadzających czynności inwentaryzacyjne.

Grupa Dziesięcina