AKTUALNOŚCI

2019-03-13

Szczepienia dla pracowników a przychód podatkowy

WRÓĆ DO AKTUALNOŚCI

Sfinansowanie przez pracodawcę szczepień chroniących pracowników przed odrą powoduje, co do zasady, po stronie pracowników powstanie przychodu podlegającego opodatkowaniu.

Wartość tego rodzaju nieodpłatnych świadczeń mieści się w definicji przychodów ze stosunku pracy, sformułowanej w ustawie z dnia 26 lipca 1991 r. Stosownie do tego przepisu, za przychód pracownika ze stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Jeżeli pracownik częściowo sfinansował wartość szczepienia, to jego przychodem jest różnica pomiędzy wartością omawianego świadczenia ustaloną w podany sposób a odpłatnością poniesioną przez pracownika.

Jednak nie wszystkie szczepienia ochronne podlegają opodatkowaniu. Niektóre przychody z tego tytułu mogą być zwolnione z podatku dochodowego.

W sytuacji, gdy pracodawca będzie zobowiązany – na podstawie obowiązujących przepisów – do przeprowadzenia szczepień ochronnych pracowników, gdyż przy wykonywaniu pracy są oni narażeni na działanie szkodliwych czynników biologicznych, otrzymanie takiego świadczenia nie spowoduje uzyskania przez nich przysporzenia majątkowego.

Grupa Dziesięcina