AKTUALNOŚCI

2020-06-24

Wartość testu na COVID-19 a przychód podatkowy pracownika

WRÓĆ DO AKTUALNOŚCI

Firmy, których działalność w okresie marzec-maj 2020 r. była ograniczona z powodu pandemii COVID-19, starają się wracać do normalności. Wiele z nich decyduje się na sfinansowanie pracownikom wykonania testów na obecność wirusa SARS-CoV-2. Część z nich ma jednak wątpliwości, czy wartość testu generuje po stronie pracownika przychód podatkowy.

Ze stanowiska resortu finansów wynika, że pracownik, któremu pracodawca sfinansował test na koronawirusa, nie uzyskuje przychodu z nieodpłatnych świadczeń. TK uznał za generujące przychód pracownika otrzymane przez niego nieodpłatne świadczenia, które:

  • zostały spełnione za zgodą pracownika (skorzystał z nich w pełni dobrowolnie),
  • zostały spełnione w jego interesie (a nie w interesie pracodawcy) i przyniosły mu korzyść w postaci powiększenia aktywów lub uniknięcia wydatku, który musiałby ponieść,
  • mają wymierną wartość przypisaną indywidualnemu pracownikowi (świadczenie nie jest dostępne w sposób ogólny dla wszystkich podmiotów).

Zatem należy uznać, że sfinansowanie przez pracodawcę testów na koronawirusa nie następuje w interesie pracownika, a w interesie pracodawcy. Z tego względu wartość testu nie stanowi w pdof pracowniczego przychodu.

Grupa Dziesięcina