AKTUALNOŚCI

2018-08-10

Niższe składki ZUS w 2019 r. dla niektórych przedsiębiorców

WRÓĆ DO AKTUALNOŚCI

Od przyszłego roku osoby prowadzące działalność gospodarczą, których przeciętne miesięczne przychody są niewielkie, będą mogły opłacać za siebie składki społeczne w wysokości uzależnionej od przychodu uzyskiwanego z racji prowadzonej firmy. Taką możliwość wprowadzą przepisy ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w celu obniżenia składek na ubezpieczenia społeczne osób fizycznych wykonujących działalność gospodarczą na mniejszą skalę. Ustawa została przekazana do podpisu Prezydenta.

Od przyszłego roku najniższa podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne dla osób prowadzących działalność gospodarczą, których roczny przychód z tytułu prowadzenia tej działalności w poprzednim roku kalendarzowym nie przekroczył 30-krotności kwoty minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w grudniu poprzedniego roku, uzależniona będzie od uzyskanego przychodu. Tę wysokość podstawy wymiaru składek społecznych na dany rok kalendarzowy przedsiębiorca będzie ustalał mnożąc uzyskany przez siebie przeciętny miesięczny przychód z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej w poprzednim roku kalendarzowym i współczynnik ogłaszany przez Prezesa ZUS. Ustalona w taki sposób najniższa podstawa wymiaru składek społecznych nie będzie mogła przekroczyć 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej na dany rok kalendarzowy i nie będzie mogła być niższa niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia.

Taki sposób ustalania najniższej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne będzie dotyczył wyłącznie osób, które prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą na podstawie przepisów ustawy - Prawo przedsiębiorców lub innych przepisów szczególnych, jednak będą one mogły z niego korzystać przez 36 miesięcy kalendarzowych w ciągu ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych prowadzenia firmy.

Natomiast z preferencji tej nie będą mogły skorzystać m.in. osoby, które w poprzednim roku:

  •     opłacały zryczałtowany podatek dochodowy w formie karty podatkowej i korzystały ze zwolnienia sprzedaży od  podatku VAT na podstawie ustawy o VAT,
  •     prowadziły pozarolniczą działalność gospodarczą przez mniej niż 60 dni kalendarzowych,
  •     prowadziły też inną pozarolniczą działalność (np. jako wspólnik spółki jawnej, komandytowej lub partnerskiej).

Ulga ta nie obejmie również przedsiębiorców wykonujących działalność gospodarczą na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem jej rozpoczęcia w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywali w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres tej działalności gospodarczej.

Grupa Dziesięcina